Fielding, Henry.

Tom Jones. Et Hittebarns Historie bd. 1-2.

Bog

DKK 100,00

Varenr. Skøn 145/146 – H18. – Indbundet. – 1967. – Gyldendals Bibliotek bd. 17 og 18. – Udk. første gang i 1749. – Med efterskrift af Henrik Stangerup. – 465 s., 542 s. – Pænt sæt med stempel på inderside af indbinding. – 100 DKK

Baseret på Henry Fieldings mere end 200 år gamle roman om hittebarnet Tom Jones, som bliver fundet i godsejerens seng og opdraget som hans søn. Toms vej til ankerkendelse viser sig at blive lang og fyldt med dramatik.

- Oversat af Mogens Boisen.

Gyldendal, 1967.

På lager

Varenummer (SKU): Skøn 145 /146 - H18 Varekategorier: , Tags: ,

Beskrivelse

HANDLING: De to hovedpersoner, Tom og Sophia, er ikke født fuldendte, de er af blandede anlæg. Tom har et hjerte af guld, men en svag karakter, og han falder for enhver fristelse, når det drejer sig om noget sexuelt. Han elsker dog Sophia og vinder hende til sidst, men det forhindrer ham ikke i at t age for sig af retterne på vej mod målet. Sophia er en dydig, ung pige, men hun er ikke snerpet, og selv om hun ikke er påfaldende intelligent, så er hun fornuftig og overbærende. Hun tilgiver Tom, fordi hendes moral er: Gør ikke ondt mod nogen! Samtidig forstår hun, at Tom er en mand af god vilje, men med en forbløffende evne til at komme i vanskeligheder.